Standard plemene

STANDARD PLEMENE

Země původu: Velká Británie, Datum publikace platného originálního standardu: 24.6.1987 Použití: hlídací a strážní pes.

Klasifikace FCI: Skupina 2 Pinčové a knírači – molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena. Sekce 2.1 – Molosové, dogovití psi. Bez pracovní zkoušky.

CELKOVÝ VZHLED: Celkový tvar hlavy působí při pohledu ze všech stran kvadraticky. Vysoce žádoucí je její značná šířka, poměr délky lebky k celkové délce hlavy by měl být 2:3. Tělo je masivní, široké, hluboké, dlouhé a mohutně stavěné a stojí na široce postavených svislých končetinách.Svaly se zřetelně rýsují. Velikost je vysoce žádoucí, je-li ovšem spojena s kvalitou. Substance a výška jsou důležité, především ale mají být obě vlastnosti v rovnováze. Velký, masivní, harmonický a pevně stavěný pes.

CHOVÁNÍ/CHARAKTER (POVAHA): kombinace vznešenosti a odvahy. Klidná, láskyplná ke svým majitelům, ale pes je schopen je bránit.

HLAVA:

MOZKOVNA: Lebka: Hlava mezi ušima je široká, čelo ploché, ale je-li vzbuzena pozornost psa, pokryje se čelo vráskami. Obočí lehce vytažené vzhůru. Spánky a lícní svaly dobře vyvinuté. Horní oblouk příčného řezu lebky vykazuje zploštěné zaoblení s rýhou ležící mezi očima a sahající až k polovině sagitálního lebečního švu.

LEBKA OBLIČEJOVÉ ČÁSTI: Nosní houba: Nos široký, při pohledu zpředu široce otevřené nosní otvory; z profilu je nos rovný ( ne vyhrnutý ). Tlama: Tlama je krátká, pod očima široká, zůstává téměř sjeně široká až ke špičce čenichu, je tupá a kvadraticky řezaná. Tak tvoří se hřbetem nosu pravý úhel. Hloubka tlamy od špičky čenichu k dolní čelisti je mimořádná. Délka tlamy k celkové délce hlavy se má jako 1:3. Obvod tlamy měřený ve středu mezi očima a nosní houbou se má k obvodu hlavy ( měřeno před ušima ) jako 3:5. Pysky: Pysky v tupém úhlu vycházejí ze středu nosu, lehce visí, takže vzniká kvadratický profil. Čelisti/zuby: Dolní čelist je široká až do konce. Špičáky jsou zdravé, mohutné a široce od sebe posazené. Řezáky jsou dobře vyrovnané a postavené proti sobě ( klešťový skus ) nebo tvoří předkus, ale jen tak velký, aby nebyly vidět zuby při zavřené tlamě. Oči: Malé, posazené široko od sebe, vzdálenost mezi očima alespoň 2 šířky očí. Stop je mezi očima výrazný, nicméně ne příliš ostrý. Barva očí oříškově hnědá, čím tmavší, tím lepší. Spojivka není vidět. Uši: Malé, na omak tenké, nasazené daleko od sebe na nejvyšším bodě po stranách lebky tak, že tvoří pokračování příčné linie přes nejvyšší bod lebky. Je-li pes uvolněn, ploše a těšně přiléhají k lícím.

KRK: Lehce klenutý, přiměřeně dlouhý, velmi svalnatý. Obvod zhruba o 2,5 až 5 cm méně než obvod hlavy, měřený před ušima.

TRUP: Hřbet a bedra: Hřbet a bedra široká a svalnatá, plochá a velmi široká u fen, lehce klenutá u psů. Hruď: Hrudník široký, hluboký a dobře uložený mezi hrudními končetinami. Žebra klenutá a dobře zaoblená. Zadní žebra hluboka a sahají daleko dozadu k pánvi. Obvod hrudníku zhruba o 1/3 větší než kohoutková výška. Břicho: Slabiny mimořádně hluboké.

OCAS: Vysoko nasazený, dosahující až k hleznu nebo o něco delší. Široký v nasazení a na konci vybíhá do špičky. V klidu visí, při vzrušení je špička obrácena vzhůru. Ocas nesmí být nesen nad linií hřbetu.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: Běhy rovné, silné a široce postavené. Silné kosti. Plece a nadloktí: Plece a nadloktí lehce šikmé. Těžké a svalnaté. Loket: Lokty paralelně s tělem. Přední nadprstí: Rovné přední nadprsí.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Široké a svalnaté. Lýtko: Dobře zaúhlené lýtko. Zadní nadprstí ( nárt ): Hlezna dobře úhlená, široce postavená a ve stoji i v pohybu rovná.

CHODY: Pohyb plný síly, bez námahy, prostorný.

OSRTĚNÍ:

SRST: Krátká, přiléhající, není příliš jemná na plecích, na krku a na hřbetě.

BARVA: Meruňkově žlutohnědá, stříbrnohnědá, jelení červeň nebo tmavě hnědě žíhaná. V každém případě mají být tlama, uši a nos černé a oči lemované černě, přičemž se černá nad očima rozplývá.

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

Pozn: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se nacházejí zcela v šourku.